HDI SİGORTA 1903'ten beri daima yanınızda

Güvenlik Önerileri

Güvenlik Önerileri

Tedbirli olmak hayat kurtarır. Gündelik yaşamınızda alacağınız bazı önlemler, sizi ve sevdiklerinizi güvende tutar.

Sürücülerin, kış aylarında araç kullanırken dikkat etmesi gerekenler:

Kış şartlarında araç kullanmak, en usta şoförler için bile tehlikelidir ve her zamankinden daha fazla dikkat gerektirir. Aracınızın kontrollerini her zamankinden daha fazla önemsemeli, özellikle uzun yolculuğa çıkmadan önce gerekli tedbirleri almalısınız.

Bu tedbirler neler mi?

  • Tüm pencere, ayna ve farlarınızı yola çıkmadan önce kar ve buzdan temizleyin.
  • Mutlaka kar lastikleriniz takılı olsun.
  • Benzin deposu her zaman yarıdan fazla dolu olsun.
  • Çok soğuk havalarda yakıtınızı yenilerken, benzin deposuna antifriz takın.
  • Sileceklerinizin çalışır durumda olduğundan emin olun ve silecek sıvısını kontrol edin.
  • Antifrizi kontrol edin.
  • Akü başlarının temiz ve kuru olmasına dikkat edin.
  • Özellikle uzun yolculuklardan önce, motor yağını kontrol edin. Kışın araçlarda motor yağı tüketimi, yaza göre daha fazladır.
  • Lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin. Lastiklerdeki hava basıncının düşmesi, direksiyon hakimiyetinizi zorlaştırır.
  • Beklenmedik acil durumlar için arabanızın bagajında mutlaka ilk yardım çantası, buz kırıcı, fener, üçgen lambaları ve jumper bulundurun.

Güvenli sürüşler…

Yangınlara karşı alınacak önlemler:

Ülkemiz, daha çok orman yangınlarına aşina olsa da ufak bir dikkatsizlik sonucu çıkan konut yangınlarının sayısı da azımsanmayacak orandadır.

Aşağıda, yangına sebep olabilecek ihmalleri önlemek için dikkat etmeniz gereken ufak ipuçlarını ve herhangi bir yangın durumunda ilk yapılması gerekenleri bulacaksınız.

Güvenliğiniz için şunlara mutlaka dikkat edin:

Mümkünse evinize yangın alarmı taktırın.

Yangın alarmı, bir yangın çıktığında uyuyor olsanız bile sizi uyandırır, böylelikle kurtulmanız için size gerekli zamanı kazandırır.

Yangın çıkması ihtimaline karşı önceden bir tahliye planı geliştirin

Herhangi bir yangın ihtimaline karşı ailenizle birlikte bir tahliye planı oluşturun ve ailenin tüm fertlerinin bu plan hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın. Mümkünse tatbikat yapın. Yangın halinde, evden güvenli çıkış için izlenilecek yolu, dışarıda buluşulacak yeri belirleyin. Apartmanda asansör varsa, asla asansörü kullanmayın, merdivenleri tercih edin.

Sigara kullananlar! Dikkatli olun!

Yangına yol açan en yaygın sebeplerden biri sigaradır. Dikkatlice söndürülmemiş bir sigara size çok pahalıya mal olabilir. Büyük ve geniş küllükler kullanın, yataktayken sigara içilmemesine özen gösterin. Özellikle yatmadan önce ve evden çıkarken, içilen sigaranın tam söndürülmüş olmasına dikkat edin.

Yemeği ocakta unutmayın

Yemek pişirirken, ocağın başından çok uzun süre uzak kalmayın. Ocağın yakınında tutuşabilir malzeme olmamasına dikkat edin. Eğer tava veya tencerede bulunan yağ ateş alırsa, üzerine dikkatlice bir kapak kapayın ve ocağı söndürün. Kapağı, soğuyana dek açmayın. Çocukların, yemek pişirilirken mutfakta çok dolaşmamasına özen gösterin.

Isıtıcıları diğer eşyalarınızdan uzak tutun

Taşınabilir ısıtıcıları, yakınlarında başka bir eşya olmayacak şekilde yerleştirin. Diğer eşyalardan en az bir metre uzakta bulunmasına dikkat edin. Çocukların ve evcil hayvanların ısıtıcılara yaklaşmasına izin vermeyin. Yatmadan önce, mutlaka ısıtıcıyı kapayıp kapatmadığınızı kontrol edin.

Yanıcı maddeleri çocuklardan uzak tutun

Bu belki de en önemli madde; çünkü yangınların birinci sebebi çocuklardır. Çocuklarınızı, yanıcı maddelerin tehlikelerine karşı mutlaka uyarın ve onları bu konuda eğitin. Kibrit, çakmak gibi nesnelerin oyuncak olmadığını, bunlarla kendilerine ve çevrelerine zarar verebileceklerini anlatın. Yanıcı maddeleri, mutlaka çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklamaya özen gösterin.

Elektrikli eşyaları dikkatli kullanın

Eğer elektrikli herhangi bir aletten yanık kokusu geliyor veya duman çıkıyorsa, aleti hemen fişten çekin. Yeniden kullanmadan önce mutlaka servisi çağırın. Eğer evin elektrik aksamında sık sık sorunlar yaşıyorsanız, bir elektrikçi çağırın. Uzatma kablolarına çok fazla yüklenmeyin ve bu kabloları halı altından geçirmeyin.

Duman

Yangın esnasında zehirli gazlar oluşur. Yere yakın hava daha temizdir. Eğer dumanın içinden geçmek zorunda kalırsanız elinizden geldiğince eğilerek yürüyün.

Yanık durumunda:

Eğer sizin veya yanınızdaki kişinin vücudunda yanık oluştuysa, yanık bölgenin üzerine 10-15 dakika kadar soğuk su tutun. Asla buz kullanmayın. Hemen doktor çağırın.

Kıyafetiniz alev aldıysa:

Eğer üzerinize ateş sıçradı ve kıyafetiniz alev aldıysa, koşmayın. Hemen yere yatıp yüzünüzü ellerinizle kapayın ve alevleri söndürmek için yerde yuvarlanın.

HDI Hakkında
Basında HDI