HDI SİGORTA 1903'ten beri daima yanınızda
 

Politikalarımız

Alman sigorta devi Talanx Group iştiraklerinden olan HDI Sigorta A.Ş., binlerce acentesiyle Türkiye’nin her noktasında hizmet sunar. Bu uluslararası ekonomik gücün bütün olanaklarını kullanarak; bünyesinde bulundurduğu uzman kadrosu, güçlü teknolojik ve finansal alt yapısı, deneyimli ve yaygın acente ağıyla kaliteli ürün ve hizmet sunmayı taahhüt eder.

HDI Sigorta; Risk Yönetimi, Uyum, Bilgi Güvenliği, Hizmet Kalitesi ve Müşteri Şikayetleri Politikaları ile bilgi gizliliği ve bütünlüğüne özen göstererek müşteri memnuniyetini ön planda tutar. Şirketin iş sürekliliğini iç ve dış mevzuata uyum sağlayarak temin etmeyi, bu sayede suistimalin de önlenmesini amaçlar.

Risk Yönetim Politikası

Risk Yönetim Sisteminin Faydaları

Risk Yönetim Stratejileri

Bilgi Güvenlik Politikası

Kalite Politikası

Şikayet Yönetim Politikası

Uyum Politikası

Talanx Grup davranış kurallarına uyarak etik gerekliliklerin yerine getirilmesini, paydaşların menfaatleri doğrultusunda adil işlemlerin garanti edilmesini amaçlar. Hizmetler ve işlemler, risk temelli bir yaklaşımla değerlendirildiğinden maruz kalınabilecek risklerin azaltılmasına yönelik stratejilerin, kurum içi kontrol ve önlemlerin alınmasını hedefler.

Bildirimleriniz için tıklayınız..

HDI Hakkında
Basında HDI