TR / EN
Bize Ulaşın
Bize Ulaşın
       

Araç Kasko Değeri
Hesaplama Aracı

Kasko değer hesaplama aracı ile 2009-2023 model araçlarınızın marka ve model bilgisini girerek kasko değerini öğrenip, HDI Sigorta güvencesi ile anında acentelerimizden kasko teklifi alabilirsiniz.

Kasko Değeri Nedir ?

Kasko değeri hem motorlu taşıtlar vergisi hem de kasko primleri belirlenirken kaynak niteliği taşıyan ve marka, model, model yılı gibi kriterler baz alınarak belirli periyotlarda güncellenen araç bedelidir. Aynı zamanda araç alım satımlarında da kasko değeri önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Kısaca kasko değeri gerek olası hasarda alınan tazminat ödemelerinde gerek MTV ödemelerinde gerekse satış işlemleri sırasında çok önemli bir referans noktasıdır. Aracınıza sonradan eklenmiş aksesuarlar kasko değere dahil değildir bu nedenle aracınıza sonradan eklenmiş olan aksesuarları sigortacınıza söylemeyi ve poliçe kapsamına dahil etmeyi unutmayın, bu eklentiler hem aracınızın kasko değerini hem de poliçe priminizi değiştirecektir.

*Kasko değer listesi; Hazine Müsteşarlığına bağlı, Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından belirlenir ve önerilir.

Kasko Değer Listesi Nedir ?

Kasko değer listesi mevcut tüm araçlar için hazırlanan, Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından takip edilen ve her ay güncellenen fiyat listesidir. Umarız asla talihsiz bir kazaya karışmazsınız ancak olası bir kazada hasar ödemelerinde kasko değerinin sigorta şirketlerine yardımcı bir kaynak olduğunu bilmenizde fayda var. Araç kasko değer listesinde yer alan bedellerde kazası olmayan araçların temel alınması ve kilometre bilgisinin teyit edilmemesi gibi nedenlerle kasko değer listesi fiyatları ile piyasa fiyatlarının farklılık gösterebileceğini, yayınlanan kasko değer listesindeki fiyatların tavsiye niteliği taşıdığını ve aracın kesin bedeli olarak değerlendirilmemesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Kasko değer listesi 15 yaşına kadar olan araçları kapsamaktadır. Daha eski araç değerleri için sigorta firmanız ile görüşmeniz ve kasko değerinde mutabık kalmanız yararlı olacaktır.

Kasko Değer Listesi Belirlenirken Hangi Kriterler Dikkate Alınır ?

Kasko değeri kapsamlı bir analiz sonucu belirlenmektedir. Bu analiz için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunları web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

Rayiç Bedel Nedir ?

Rayiç bedel; aracın markası, modeli, model yılı, kaza geçmişi ve kilometresi gibi kriterleri göz önünde bulundurularak mevcut piyasadaki (internet siteleri, galeriler, yetkili servisler) alım satım değeri olarak tanımlanabilir. Bu kavram sayesinde araç sahibi olası bir hasar durumunda aracın güncel bedeli üzerinden ödeme alabilmektedir ve hasar ödemelerinde aracın poliçe başlangıç tarihindeki bedeli değil, hasar gördüğündeki değeri esas alınır. Kasko değer listeleri aylık olarak güncellenirken rayiç bedeller günün şartlarına göre değişebilmektedir.

Aracımın Kasko Değeri Trafik Sigorta Primimi Etkiler Mi ?

Hayır, trafik sigorta primleri belirlenirken direkt kasko değer listesi etki etmez, trafik primine etki eden faktör aracın grubu ve türüdür. Trafik sigorta primi belirlenirken ayrıca araç markası, modeli, sürücünün yaşı, hasar geçmişi, ikame edilen il gibi kriterler etkendir.