TR / EN
Bize Ulaşın
       

Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracı

Kasko değer hesaplama aracı ile 2009-2023 model araçlarınızın marka ve model bilgisini girerek kasko değerini öğrenip, HDI Sigorta güvencesi ile anında acentelerimizden kasko teklifi alabilirsiniz.

Kasko Değeri Nedir ?

Kasko değeri hem motorlu taşıtlar vergisi hem de kasko primleri belirlenirken kaynak niteliği taşıyan ve marka, model, model yılı gibi kriterler baz alınarak belirli periyotlarda güncellenen araç bedelidir. Aynı zamanda araç alım satımlarında da kasko değeri önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Kısaca kasko değeri gerek olası hasarda alınan tazminat ödemelerinde gerek MTV ödemelerinde gerekse satış işlemleri sırasında çok önemli bir referans noktasıdır. Aracınıza sonradan eklenmiş aksesuarlar kasko değere dahil değildir bu nedenle aracınıza sonradan eklenmiş olan aksesuarları sigortacınıza söylemeyi ve poliçe kapsamına dahil etmeyi unutmayın, bu eklentiler hem aracınızın kasko değerini hem de poliçe priminizi değiştirecektir.

*Kasko değer listesi; Hazine Müsteşarlığına bağlı, Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından belirlenir ve önerilir.

Kasko Değer Listesi Nedir ?

Kasko değer listesi mevcut tüm araçlar için hazırlanan, Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından takip edilen ve her ay güncellenen fiyat listesidir. Umarız asla talihsiz bir kazaya karışmazsınız ancak olası bir kazada hasar ödemelerinde kasko değerinin sigorta şirketlerine yardımcı bir kaynak olduğunu bilmenizde fayda var. Araç kasko değer listesinde yer alan bedellerde kazası olmayan araçların temel alınması ve kilometre bilgisinin teyit edilmemesi gibi nedenlerle kasko değer listesi fiyatları ile piyasa fiyatlarının farklılık gösterebileceğini, yayınlanan kasko değer listesindeki fiyatların tavsiye niteliği taşıdığını ve aracın kesin bedeli olarak değerlendirilmemesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Kasko değer listesi 15 yaşına kadar olan araçları kapsamaktadır. Daha eski araç değerleri için sigorta firmanız ile görüşmeniz ve kasko değerinde mutabık kalmanız yararlı olacaktır.

Kasko Değeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Güncel araç kasko değerinizi hesaplamak için aracınızın model yılı, marka, model bilgilerini yukarıda bulunan Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracında girerek sorgulayın. Sorgulama ardından an itibariyle aracınızın en güncel kasko değerinizi öğrenebilirsiniz.

Kasko Değer Listesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kasko değer listesi araçların değerini belirlemek için sıklıkla kullanılan bir listedir. Bu liste, aracınızın markası, modeli, yaşı, kilometre durumu ve genel durumu gibi faktörlere dayanarak bir size bir değerlendirme sunar. Kasko değerinizi hesaplarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Araç Özelliklerinizi Doğru Girdiğinizden Emin Olun

  Kasko değer listesi, aracın markası, modeli, yaşı ve kilometre durumu gibi temel özelliklere dayandığından dolayı farklı araçların marka ve modeline göre farklı değerlendirmeler yapılır. Örnek olarak daha yaşlı araçlar genellikle daha düşük bir değere sahip olabilir.

 • Araç Durumu Dahil Değildir

  Araçların genel durumu da kasko değer listesi sorgulamanız için etkili değildir.

 • Piyasa Fiyatları Kapsamında Hesaplanır

  Kasko değer listesi, genellikle piyasa koşullarını da dikkate alır. Araçların piyasadaki değeri, arz ve talep faktörlerine, ekonomik duruma ve hatta mevsimsel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, kasko değer listesi güncel piyasa koşullarını yansıtır.

 • Kasko İçin Kullanılır

  Araç kasko değer listesi sadece kasko sigortası için kullanılır bu yüzden trafik sigortası veya kasko dışındaki farklı ürünler için kullanılması mümkün değildir.

 • Sigortanızda Doğru Değer Kullanılması Önemli

  Kasko değerinizi sorgulamanız ardından sigorta poliçenizde de doğru bedelin kullanıldığına emin olmanız önemlidir.

Kasko değer listesinde dikkat edilmesi gerekenler genellikle yukarıda belirtilen faktörlerdir. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak aracınızın doğru bir şekilde değerlendirildiğinden emin olabilirsiniz.

Kasko Değer Listesi Belirlenirken Hangi Kriterler Dikkate Alınır ?

Kasko değeri kapsamlı bir analiz sonucu belirlenmektedir. Bu analiz için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunları web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

Rayiç Bedel Nedir ?

Rayiç bedel; aracın markası, modeli, model yılı, kaza geçmişi ve kilometresi gibi kriterleri göz önünde bulundurularak mevcut piyasadaki (internet siteleri, galeriler, yetkili servisler) alım satım değeri olarak tanımlanabilir. Bu kavram sayesinde araç sahibi olası bir hasar durumunda aracın güncel bedeli üzerinden ödeme alabilmektedir ve hasar ödemelerinde aracın poliçe başlangıç tarihindeki bedeli değil, hasar gördüğündeki değeri esas alınır. Kasko değer listeleri aylık olarak güncellenirken rayiç bedeller günün şartlarına göre değişebilmektedir.

Aracımın Kasko Değeri Trafik Sigorta Primimi Etkiler Mi ?

Hayır, trafik sigorta primleri belirlenirken direkt kasko değer listesi etki etmez, trafik primine etki eden faktör aracın grubu ve türüdür. Trafik sigorta primi belirlenirken ayrıca araç markası, modeli, sürücünün yaşı, hasar geçmişi, ikame edilen il gibi kriterler etkendir.

Kasko Değer Listesi Ne Zaman Güncellenir?

Kasko değer listesi ve sorgulama aracı düzenli olarak güncellenmektedir. Genellikle değerlerin güncellenmesi işlemleri yıllık veya aylık olarak yapılır.

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi araçların değerini belirlemek için sıklıkla kullanılan bir listedir. Bu liste, aracınızın markası, modeli, yaşı, kilometre durumu ve genel durumu gibi faktörlere dayanarak bir size bir değerlendirme sunar. Kasko değerinizi hesaplarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Araç Özelliklerinizi Doğru Girdiğinizden Emin Olun

  Araç rayiç bedeli, bir aracın güncel değerini ifade ettiğinden dolayı birçok kritere bağlı olarak hesaplanır, bunlardan bazıları:

 • Marka ve Model

  Araç markası ve modeli, rayiç bedel üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Daha popüler ve değerli bir marka ve model genellikle daha yüksek bir rayiç bedele sahip olabilir.

 • Araç Model Yaşı

  Araçların yaş durumu, rayiç bedeli üzerinde etkili olabilir. Genellikle daha yeni ve daha az kullanılmış araçlar daha yüksek bir rayiç bedele sahip olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte rayiç bedel hesaplaması ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir.

Araç Rayiç Bedel Sorgulama Kriterlerini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Araç rayiç bedel sorgulama kriterlerini etkileyen birçok unsur vardır. Aracınızın Marka ve Modeli, yaşı, Üretim yılı, Motor tipi ve gücü, tüm özellikleri (mesela navigasyon sistemi, deri koltuklar, park sensörleri vb.), Kaza geçmişi gibi faktörleri bunlar arasında en büyük etkiye sahip olanlar ana unsurlar olarak düşünebiliriz.

Araç Kasko Değerinin Yüzde Kaçı Altına Satılır?

Aracınızın satılması kasko değerinin yüzde kaçı altına satılabileceği gibi genel bir kurala bağlı olarak belirlenmemektedir. Araç satarken gerçekleşen fiyat birçok faktöre bağlı olarak değişebilir ve satıcının tercihlerine, aracın durumuna ve piyasa koşullarına bağlı olarak farklılık göstermektedir.
Satış fiyatı, alıcı ve satıcı arasında yapılan pazarlıkla da değişebilir. Satıcılar genellikle kasko değeri ile başlayarak fiyat belirler, ancak son fiyat, müzakereler ve taraflar arasındaki anlaşmaya bağlı olarak belirlenir. Kısacası kişi araç satış bedeli beyanında serbesttir. Aracını satan kişi gerçek bedeli ne ise onun üzerinden satışını gerçekleştirebilir Aracınızı satarken kasko değeri bağlayıcı bir değer değildir bundan dolayı yüzde olarak sınırlayıcı bir değer bulunmamaktadır.

15 Yaş Üstü Araçların Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?

15 yaş üstü araçların değerini sorgulayabilmeniz için standart bir kasko değer listesi bulunmamaktadır. Bunun sebebi, bu yaş grubundaki araçların arıza ve bakım masraflarıyla birlikte aynı zamanda riskinin de değerlendirilmesinin zorlaşmasıdır. 15 yaş üstü araçları için kasko yaptırmak isteyen kişiler adına genellikle şirket içi özel bir değerlendirme süreci gerçekleştirilir. Bu süreçte 15 yaş üstü aracın tam yaşının yanı sıra modeli, tipi, motor hacmi gibi faktörler dikkate alınır. Ayrıca kasko değeri sorgulanırken aracın geçmişteki hasarları da göz önünde bulundurulur.
Eğer 15 yaş üstü bir aracınız varsa ve kasko değerini öğrenmek istiyorsanız hemen en yakın acentemizi arayarak bizimle iletişime geçin.