TR / EN
Dask Adres Kodu (UAVT) Sorgulama
Dask Adres Kodu (UAVT) Sorgulama

DASK Adres Kodu (UAVT)
Sorgulama

Adres Kodu (UAVT)

UAVT Kodu (Adres Kodu) Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) kapsamında kullanılan UAVT Kodu, Türkiye'deki her konutun benzersiz bir şekilde tanımlanabilmesini sağlayan 10 haneli bir adres kodudur. Bu kod, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) üzerinde her konum için benzersiz olarak tanımlanır.

 

UAVT Nedir?

Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş bir veri tabanıdır. UAVT sistemi sayesinde resmi işlemlerden sigorta işlemlerine kadar birçok işlem kolaylıkla yapılır. UAVT Kodu, DASK poliçesi alımı için gerekli bir koddur. UAVT kodunuz konutunuzun adres bilgilerinin size ait olduğunu ve birebir ilgili konumda olduğunu garanti altına alır. Bu sayede hem farklı bir konumdaki binayı yanlışlıkla sigortalama riskinden kaçınır hem de kolay bir şekilde adresinizi ibraz etmiş olursunuz.

 

DASK Adres Kodu Nasıl Öğrenilir?

DASK Adres kodunuzu öğrenmek için sadece DASK yaptırmak istediğiniz adres bilgilerinizi bilmeniz yeterlidir. Adres bilgilerinizi sorgulama formunda doldurduktan sonra anında UAVT sisteminden adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

UAVT, "Ulusal Adres Veri Tabanı"nın kısaltmasıdır. Bu kod, Türkiye'deki her bir adresin benzersiz bir kimlik numarasıdır. Her adresin, mahalle, cadde, sokak, bina numarası ve daire numarası gibi bilgilerine dayanarak oluşturulur.

UAVT kodunu bulmak için, hemen Türkiye'nin resmi adres sorgulama sistemlerini kullanan sorgulama aracımızdan yararlanabilirsiniz. Sorgulama aracı üzerinden adres bilgilerinizi girerek anında UAVT kodunuzu elde edebilirsiniz.

DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası, Türkiye'de zorunlu deprem sigortasıdır. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken çoğu zaman UAVT adres kodu zorunlu tutulur ve sizden talep edilir. DASK adres kodunu öğrenmek için UAVT kodu sorgulama aracımızı kullanabilirsiniz. Mahalle, cadde, sokak, bina numarası ve kapı numarası gibi adres bilgilerinizi sorgulama aracına girdiğiniz anda DASK adres kodunuzu (UAVT kodu) bularak size sunacağız.

Hayır, çoğu zaman DASK yaptırmak için adres koduna (UAVT) ihtiyaç vardır. Çünkü DASK poliçesi, ilgili adresin doğru ve eksiksiz bilgileriyle ilişkilendirilmelidir. Adres kodu olmadan DASK yaptırmak mümkün değildir. Ama UAVT (Adres Kodu) sorgulamak çok kolaydır! UAVT sorgulama aracına adres bilgilerinizi girerek anında UAVT kodunuzu öğrenebilir ve DASK yaptırabilirsiniz.